· 

Wybieraj oświetlenie i lampy led - oszczędzaj energię, chroń środowisko

Dawno już nie publikowałem analiz rynkowych nadsyłanych przez czytelników, tym razem otrzymaliśmy ciekawą analizę dotyczącą rynku dekoracyjnego oświetlenia led. Zapraszamy do lektury Branża oświetlenia przeżyła w ostatnich latach prawdziwą rewolucję, u której podstaw leży rozwój technologii LED - czyli Light Emitting Diode. Są to nowoczesne źródła światła emitowanego przez grupę niewielkich, zintegrowanych w określony moduł diod i wbrew pozorom w dużej grupie mogą emitować silniejsze światło od klasycznych rozwiązań, a jednocześnie jest to technologia bardzo wydajna - energooszczędna i ekologiczna. Tego rodzaju oświetlenie staje się obecnie coraz bardziej popularne właśnie dzięki wyżej wymienionym cechom. Na dzień dzisiejszy są to już bardzo zaawansowane moduły opierające się na wykorzystaniu coraz mniejszych i zarazem silniejszych punktów świetlnych. Oświetlenie led stwarza także szerokie możliwości w zakresie doboru barwy światła i jest również doskonałym zamiennikiem dla świetlówek i żarówek energooszczędnych, które nawet w tych wersjach wysoko-watowych dają zwykle dosyć słabe światło. Obecnie technologia ta jest wykorzystywana nie tylko przez firmy, ale coraz częściej również przez indywidualnych konsumentów - czyli w prywatnych nieruchomościach (domach i mieszkaniach). Najczęściej jako oświetlenie sufitowe lub dekoracyjne - do kuchni, łazienki lub salonu. W przypadku kuchni zwykle jest stosowane do oświetlania blatów, tak zwanych wysp kuchennych itp. W przypadku salonów zwykle jest to oświetlenie sufitowe lub boczne dekoracyjne. Z kolei w łazience często na lustrem, czy szafką łazienkową - wszędzie tam gdzie potrzebne jest mocne światło. Oczywiście zastosowania są prawie nie ograniczone, ale jako że jest to analiza rynku to nie będziemy się zagłębiać w temat możliwych zastosowań...

 

Praktyczne zastosowanie oświetlenie led w biznesie - źródło -  Lampy led na stacje benzynowe https://www.eit-centrum.waw.pl/lampy-led-oswietlenie-stacji-benzynowej/ Oświetlenie led na stacjach benzynowych i podobnych obiektach, to duża oszczędność energii, bowiem pali się praktycznie każdej nocy. To samo tyczy się lamp ulicznych.

Wracając do tematu rynku, mimo że jest to młoda branża to bardzo szybko stała się rynkiem wysoko konkurencyjnym - z prostej przyczyny POPYT stymuluje PODAŻ... Duże zainteresowanie tego rodzaju produktami sprawiło, że większość firm z rynku oświetleniowego poszerzyła swoją ofertę o produkty oparte na technologii LED. Do tego pojawił się szereg firm i sklepów specjalizujących się tylko i wyłącznie w technologii diodowej. Ogólnie podmioty po stronie podażowej można podzielić na następujące grupy:

  1. Sklepy z oświetleniem, które poszerzyły swój asortyment o produkty bazujące na diodach
  2. Nowe sklepy zarówno tradycyjne jak i internetowe specjalizujące się w produktach LED
  3. Firmy zajmujące się projektowaniem i montażem tego rodzaju rozwiązań
  4. Firmy zajmujące się produkcją nowych rozwiązań opartych na tej technologii
  5. Importerzy
  6. Markety budowlane oferujące produkty gotowe

Zatem jak widać można stwierdzić, że jest to rynek bardzo konkurencyjny, a branża ta jest uważana nadal za bardzo rozwojową.

Prognozy na przyszłość

Prawdopodobnie technologia ta jest dopiero na początku swojej ekspansji i w najbliższych latach nadal będzie się rozwijać. W efekcie produkty tego rodzaju staną się znacznie tańsze, łatwiejsze w montażu i jeszcze wydajniejsze. Dzięki oszczędności energii i w wyniku dalszych podwyżek cen prądu popyt prawdopodobnie będzie wzrastał, a wraz z nim będzie się pojawiać na rynku coraz więcej firm działających w tym sektorze.

Write a comment

Comments: 0